طولانی بودن روند دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردکنندگان

چهارشنبه, اردیبهشت ۵ام, ۱۳۹۷ بدون نظر اخبار, رسانه
تولید کننده یزدی مطرح کرد

طولانی بودن روند دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردکنندگان

تولید کننده یزدی با اشاره به مشکلات تهیه دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای واردکنندگان گفت: همزمان با تک نرخی شدن ارز، در سامانه‌های مربوط به ثبت سفارش و گمرکی تغییراتی اعمال شده است که دریافت دلار با این نرخ را دچار روند طولانی و سخت کرده است.

حسین دهقان طزرجانی تولید کننده پاکت‌های هشت لایه (پاکت های خامه، شیرو آبمیوه) که برای تولید آنها به واردات مواد اولیه نیاز دارد در مصاحبه با خبرنگار یزد آوا با اشاره به مشکلات تهیه دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای واردکنندگان گفت: همزمان با تک نرخی شدن ارز، در سامانه‌های مربوط به واردت، ثبت سفارش و گمرکی تغییراتی اعمال شده است و از جهت واردکنندگان برای ثبت سفارش و دریافت مجوزهای مربوط دچار مشکل شده‌اند که به تبع آن هنوز موفق به دریافت ارز از بانک برای حواله نشده‌اند.

وی ادامه داد: واردکنندگان با توجه به اینکه به تازگی با تغییرات این سامانه‌ها مواجه شده‌اند و آموزش کار با آنها را ندیده‌اند کار برایشان سخت شده و روند دریافت دلار از بانک مرکزی بسیار طولانی شده است و به بسیاری از آنها ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان تخصیص پیدا نکرده است.

دهقان با اشاره به نابه سامانی بازار ارز ادامه داد: به دلیل مشکلاتی که در بازار ارز وجود دارد ترس در بازار وجود دارد و واردکنندگان و تولیدکنندگان از اینکه نمی‌دانند قیمت دلار چه تغییری خواهد کرد اقدام به خرید و یا فروش نمی‌کنند و در واقع تقریبا بازار دچار رکود شده است.

وی تصمیم دولت مبنی بر تک نرخی کردن ارز را خوب ارزیابی کرد و افزود: این اقدام نوسانات بازار ارز را متوقف کرده است اما یک سری کالاهای اساسی هستند که مشابه داخلی آن وجود ندارد و برای اینکه تولید کننده بتواند با رقبای خارجی رقابت کند باید دولت یارانه‌ای برای وارد این کالاها به تولید کنندگان ارائه دهد تا قیمت تمام شده خود را بتوانند حفظ کند و امکان رقابت با تولیدات خارجی وجود داشته باشد.

این تولیدکننده یزدی با اشاره به دیگرمشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، گفت: برخی مواقع تولید کننده برای وارد کردن جنس درخواست نمونه‌ای برای خرید دارد که این جنس به صورت رایگان ارسال می‌شود و تولیدکننده به راحتی این نمونه جنس را از گمرک ترخیص می‌کرد اما اکنون با توجه به تغییراتی که در سامانه‌ها صورت گرفته این کار امکان پذیر نیست و جنسی که وارد گمرک شده به دلیل این تغییرات قابل ترخیص نیست و و پس از کلی پیگیری بانک مرکزی اعلام کرده است که در ثبت سفارش درخواست واردات بدون انتقال ارز را انتخاب کنید که متاسفانه این گزینه هم اکنون فعال نمی باشد.

مدیر عامل این شرکت تولید کننده پاکت‌های هشت لایه با بیان اینکه امسال توسط رهبر معظم انقلاب سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است، آرزو کرد با تلاش مسئولین مسیر تولید برای تولیدکنندگان هموار شود تا بتوانند کالای ایرانی با کیفیت تولید کنند و با رقبای خارجی وارد رقابت جدی شوند.

شرکت پتروپاک پارس اولین و تنها تولید کننده پاکت ۸ لایه (پاکت شیر،آبمیوه و خامه)  در ایران است که سالانه بیش از ۵۰۰ میلیون پاکت اسپتیک (تتراپک) برای شرکت های بزرگ لبنی و آبمیوه کشور تولید می کند.
این محصول ۴۰ سال در انحصار کشور سوئد بود که با تلاش ۱۰ ساله جوانان این مرز و بوم امروز این تکنولوزی و صنعت در کشور بومی سازی شده است و هم اکنون پاکت ها در ایران تولید می شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *